سبک زندگی

گردهمایی بزرگ تشکل های فرهنگی و تربیتی مشهد برگزار شد

به همت دفتر نمایندگی حفظ و نشر آثار حضرت آیت الله خامنه ای گردهمایی بزرگ تشکل های فرهنگی و تربیتی با حضور دکتر امیر حسین بانکی پورعضو کمیسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی برگزار شد.

این گردهمایی به منظور بررسی راهکارهای عملیاتی تبیین مسئله مهم جمعیت در اندیشه  مقام معظم رهبری روز گذشته در مجتمع آیه های مشهد برگزار شد.

امیر حسین بانکی پور عضو کمیسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی در گردهمایی بزرگ تشکل های فرهنگی تربیتی مشهد اظهار داشت:مسئله جمعیت آنطور که باید در بین نخبگان ما هنوز بحران و فاجعه آن روشن نشده است چه برسد بین عموم مردم و شما فعالان فرهنگی رسالتتان این است که عمق فاجعه را در بیاورید و به عموم مردم و نخبگان جامعه منتقل کنید.

وی افزود: اینکه شما می بینید در این 10 ساله گذشته مقام معظم رهبری به کررات بیش از 42 بار با تعابیری مختلف در خصوص جمعیت و بحران جمعیت صحبت کردند باید فرمایشات ایشان این زنگ خطر را به صدا در بیاورد، در سخنرانیشان پیرو جمعیت رهبر فرمودند تن من می لرزد یا از تعابیری که ما خطا کردیم، اشتباه کردیم و باید جبران کنیم استفاده کردند.

بانکی پور تصریح کرد: تا به ترجیح بنا به کاهش جمعیت بود اما الان ترجیح به افزایش جمعیت است، نگرانی از اینکه چه بحران جمعیتی در پیش و چه فاجعه ای قرار است برای ما اتفاق بیفتد اصلا ملموس نیست و کسی اطلاعی ندارد.اما معاون وزیر بهداشت تعبیری داشتند که خطر بعد از بحران کرونا، پیری جمعیت است و اولین جمله ای بود که من از یک مسئول شنیدم و اینکه یک نفر متوجه خطر شده است.

وی افزود: ما در چند قدمی چاله جمعیتی هستیم در دنیا مسیر پیری جمعیت با شیب باریکی در حال انجام است مثلا در اروپا طی 300سال جامعه پیر شده اما در ایران طی 30سال این اتفاق افتاده از این رو اسم آن را چاله جمعیتی گذاشتیم و یکدفعه از پنجره جمعیتی که جامعه ای سازنده و جوان هست روبه پیری می رویم.

عضو کمیسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی بیان داشت:علاج فاجعه را باید قبل از وقوع آن انجام داد و اولین رسالت درک ان است و مسئله ابر بحران جمعیتی ایران از نظر عمق فاجعه و تاثر در کل کشور قابل مقایسه نیست و از حوادثی است که تنها 7سال وقت داریم و اگر مردم بیدار نشوند نابود می شویم. ما در اوج زنان بارور هستیم و جمعیت زنان بارور نسبت به گذشته چند برابر شده اما تولد  نصف هم کمتر سده است و این سرمایه زنانی که امکان باروری دارند تا 7سال دیگر بیشتر نیستند و پس ازآن تعداد زنان باردار به سرعت کاهش پیدا می کند و نمی توانیم جمعیت را جبران کنیم.

ثبت یک نظر

بستن منو
بسم الله الرحمن الرحیم